City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

ضعف بازاريابي، پاشنه آشيل صادرات فرش تبريز (1395/09/07)

فرش دستباف تبريز از جنبه تنوع زياد طرح و نقشه و کيفيت مناسب شهرت جهاني دارد و حفظ جايگاه گذشته اين شهر در اين هنر صنعت، نيازمند تقويت توانمندي هاي داخلي و درک درست از نيازهاي بازار جهاني است.
 ضعف بازاريابي، پاشنه آشيل صادرات فرش تبريز

به گزارش بزنيم بيرون ، قالي بافي در آذربايجان ريشه کهن دارد و سهولت تأمين مواد اوليه و وجود طراحان و بافنده هاي ماهر، تبريز را به يکي از مراکز مهم توليد و عرضه فرش دستباف تبديل کرده است.

تبريز از زمان هلاکوخان مغول از مراکز عمده توليد و دادوستد قالي بوده و پا به پاي شهر هرات (در خراسان قديم و افغانستان امروزي) قالي بافي در اين شهر مراحل تکاملي خود را پيموده است.
بافنده هاي طراز اول تبريز در زمان صفويان با ايجاد کارگاه هاي بزرگ قالي بافي، گردهم آمده و به بافت نمونه هاي ارزنده اي دست يافتند که از آن جمله مي توان به قالي مشهور مسجد اردبيل (1539ميلادي) که اکنون در موزه 'ويکتوريا و آلبرت' لندن نگهداري مي شود.
چندين قرن از قالي ايران به عنوان کالاي تجاري استفاده مي شد ولي ميزان اين تجارت ناچيز بود تا اينکه در قرن 15ميلادي، مردم کشورهاي مغرب زمين آن را شناختند و براي آن ارزش قايل شدند و از قرن 17 به بعد هم پس از آنکه قالي ايران به خارج از کشور راه يافت، صنعتکاران تبريز با دريافت سليقه مردم اروپا و آمريکا دست به بافتن قالي هايي زدند که بازار آن کشورها را به خود اختصاص دهند.
تبريز که در موارد بسياري همواره علمدار نهضت هاي مختلفي بوده است، در اعتلاي هنر فرشبافي ايران نقش به سزايي داشته و رونق دوباره و احياي هنر فرشبافي در اواخر دوره قاجاريه و اوايل سلطنت پهلوي و راهيابي فرش ايران به بازارهاي جهان و گسترش اين حرفه در تمام نقاط ايران را تنها مرهون هوش و ذکاوت بازرگانان و قاليبافان صبور اين منطقه بايد دانست.
شهر تبريز به علت بافنده هاي ماهر، طراحان خوش ذوق و نزديکي به کشورها و بازارهاي خارجي شرايط مساعدي براي توليد و تجارت قالي داشت.
بر اساس اين گزارش، با ايجاد شعبه هايي از شرکت هاي خارجي خريدار فرش ايراني، بازارهاي خارجي به روي فرش تبريز گشوده شد.
اما صنعت فرش تبريز ديگر سال‌هاست آن طور که بايد نمي‌تواند در جهان ظاهر شود، به گونه اي که در سال‌هاي اخير کشورهايي چون چين و هند از فرصت استفاده کرده و با کپي برداري از فرش‌هاي تبريز و ايران بازارهاي بين المللي را به سوي خود جذب کرده اند.
بر اساس آمار گمرک تبريز و منطقه ويژه اقتصادي سهلان در نيمه نخست سال جاري 51 هزار و 593 دلار فرش دستباف از استان صادر شده است، در حالي که در نيمه نخست سال گذشته 397 هزار و 922 دلار صادرات فرش از مبادي گمرکي استان داشتيم.
هر چند مسئولان اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان آذربايجان شرقي اين ميزان کاهش صادرات فرش دستباف از استان را نمي پذيرند و معتقدند با توجه به اينکه بيشتر تجار استان در ساير استان ها و به ويژه تهران فعالند، اقدام به صادرات از ساير مبادي گمرکي کشور کرده اند.
حتي در صورت پذيرش اين موضوع هم بر اساس آمار منتشر شده اين اداره کل در 6 ماهه امسال 74 ميليون و 700 هزار دلار فرش و صنايع دستي استان از مبادي گمرکي کشور صادر شده که نشانگر کاهش 5.9 درصدي نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.
با وجودي که تاثير تحريم ها در کاهش بازار فرش ايران و تبريز را نمي توان ناديده گرفت اما به نظر مي رسد عوامل ديگري در کاهش صادرات فرش دستباف دخيل است.
نائب رئيس اتحاديه صادرکنندگان فرش تبريز، افزايش قيمت تمام شده و کاهش کيفيت فرش را از عوامل کاهش صادرات فرش مي داند و معتقد است: سليقه هاي مشتريان خارجي تغيير يافته و براي نفوذ و ماندگاري در بازار اين کشورها نيازمند تبليغات وسيع هستيم.
احد هريسچيان با اشاره به اينکه آلمان، ژاپن و امارات متحده عربي از جمله مشتريان عمده فرش ايراني بودند، گفت: افغانستان، پاکستان و هندوستان جاي ما را گرفته اند و دستيابي به جايگاه گذشته نيازمند هزينه فراوان است.
وي با بيان اينکه سفارش پذيري نداريم، گفت: مرکز ملي فرش به دليل نداشتن بودجه کارايي لازم را ندارد و بخش هاي رايزني سفارت ها هم چندان فعال نيستند.
يکي از تجار فرش تبريز هم با اشاره به اينکه توليد اقلام صادراتي فرش در تبريز متوقف شده، دفاتر صادرکنندگان فرش در خارج از کشور تعطيل شده و نقل و انتقال پول هم هنوز روان نشده است، گفت: شيرازه تجارت فرش از هم پاشيده است.
فرهاد شعار اظهار کرد: در زمان حاضر فروش فرش هاي سبک با قيمت متري 400 تا 500 هزار تومان کمي رواج دارد و فرش هاي باارزش و نفيس خريدار ندارند.
عضو اتاق بازرگاني تبريز و از فعالان توليد و تجارت فرش دستباف هم گرفتن عوارضي برابر با ارزش فرش صادراتي را در کشورهاي مقصد از عوامل کاهش سهم ما در بازارهاي جهاني عنوان و بر ضرورت امضاي تفاهم نامه هاي ترجيحي تاکيد کرد.
اسماعيل چمني با اشاره به معرفي تبريز به عنوان شهر خلاق بافت فرش از طرف شوراي جهاني صنايع دستي، تشکيل موزه، نمايشگاه دائمي و بورس فرش را براي حفظ اين عنوان و در جهت افزايش صادرات فرش ضروري دانست.
وي با بيان اينکه فرش جزو فرهنگ ماست و مي توانيم انقلاب خود را از اين طريق صادر کنيم، اختصاص نيافتن تسهيلات به بافنده ها و اختصاص چندباره ماليات در مراحل مختلف توليد فرش را در کنار رکود جهاني از مشکلات توليد و صادرات فرش عنوان کرد.
چمني با بيان اينکه تجار بايد انگيزه فعاليت داشته باشند، گفت: توليد ما بايد از طريق سليقه يابي و بازارسنجي به سمت صادرات هدايت شود.
رئيس اتحاديه توليدکنندگان فرش دستباف تبريز با بيان اينکه يکي از نقاط قوت فرش ايران به خصوص آذربايجان تنوع در اندازه، طرح، رنگ و رجشمار است، اظهارکرد: متنوع بودن برند فرش ايران است و اين تنوع شامل قيمت هم مي شود .
چمني با اشاره به احتمال برخي بداخلاقي ها در تهيه مواد اوليه ارزان قيمت در توليد فرش دستباف، اظهارکرد: رقباي ما هم با کپي برداري از طرح و نقشه فرش ايراني، سوء استفاده کرده و توليدات خود را به نام کشور ما در بازار جهاني عرضه مي کنند.
وي افزود: اعمال تحريم هاي جهاني عليه ايران هم از طرفي موجب کاهش فعاليت بازرگانان ايراني و از طرف ديگر فعالتر شدن رقباي ما شد.
چمني با بيان اينکه ايران بيشتر بازارهاي هدف خود را از دست داده است، گفت: مديريت توليد فرش دستباف تنها با تمرکز بر بازار داخلي موجب ريزش توليدکننده ها شده است.
وي، بازتعريف ساختار توليد و صادرات فرش دستباف ايران را بر اساس مشتري مداري ضروري دانست و گفت: با توجه به اينکه بيشتر تجار فرش به دليل رکود از دور خارج شده اند و بازارهاي خود را از دست داده ايم، شناسايي بازارهاي جديد ضروري است.
عضو اتاق بازرگاني تبريز يکي از مشکلات پيش روي فرش ايران را تعدد تشکيلات و موازي کاري عنوان و لزوم بر مديريت واحد در جهت رونق توليد و تجارت اين کالاي ارزشمند تاکيد کرد.
وي گفت: بافندگان و طراحان و تمامي فعالان عرصه توليد قالي سرمايه اصلي اين هنر صنعت هستند و دولت با حمايت هاي رفاهي و تسهيلاتي مي تواند گام هاي مثبتي در جهت حفظ اين نيروها و جلوگيري از سوق يافتن آن ها به شغل هاي کاذب بردارد.
قائم مقام سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربايجان شرقي هم با اشاره به سهم 35 درصدي استان در توليد و صادرات فرش دستباف کشور گفت: 600 هزار نفر در زمينه هاي مختلف توليد فرش در استان فعاليت دارند.
غلامعلي راستي با اشاره به توليد 700 تا يک ميليون مترمربع قالي در آذربايجان شرقي در سال، گفت: وجود 12 هزار کارگاه قالي در استان و 45 تيمچه فروش فرش دستباف در بازار تبريز از ظرفيت هاي استان است.
وي با اشاره به نقش هنر صنعت فرش در اقتصاد داخلي يادآوري کرد: 24 شغل با فرش مرتبط است و هر مترمربع فرش براي 2 نفر به صورت مستقيم و 2 نفر به صورت غيرمستقيم اشتغال ايجاد مي کند.
وي رکود جهاني در کنار تحريم ها را مهمترين عامل کاهش صادرات قالي دانست و گفت: گام هايي در جهت افزايش توليد و صادرات قالي برداشته شده و تمام صادرکننده هايي که در قالب شرکت حقوقي بيش از يک ميليون دلار فرش دستباف صادرکنند از مشوق صادراتي بهره مند مي شوند.
وي با اظهاراميدواري نسبت به اختصاص اعتبار براي حمايت از بخش توليد و صادرات فرش دستباف، گفت: واحدهاي صنعتي فرش دستباف مي توانند از تسهيلات رونق توليد استفاده کنند.
راستي با اشاره به اينکه نقل و انتقال پول توسط بانک هايي که در کشورهاي خارجي کارگزاري دارند ممکن است، گفت: دولت بخشي از هزينه حضور تاجران فرش در نمايشگاه هاي خارجي را تقبل مي کند و تشکل هاي فرش بايد نقش خود را در بازاريابي ايفا کنند.
به هر حال در کنار تحريم هاي جهاني، استفاده از مواد اوليه نامرغوب، افزايش رقبا، سرقت طرح هاي ايراني و ناهماهنگي توليد با نياز بازار از دلايل کاهش سهم کشورمان از بازار جهاني فرش دستباف است و در صورت تنوع بخشي و توجه به کيفيت توليد مي توانيم جايگاه از دست رفته خود را باز يابيم.
حمايت دولت در زمينه نيازسنجي بازارهاي خارجي و سفارش پذيري در کنار کاهش عوارض گمرکي صادرات هم تجار را براي تداوم فعاليت اميدوار مي کند. 

منبع : ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها