City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

بهترين هايي که در سفر به تبريز بايد بازديد کنيد (1396/06/30)

تبريز که به‌عنوان پايتخت گردشگري کشورهاي اسلامي در سال ۲۰۱۸ انتخاب‌شده، از مکان‌هاي تاريخي و طبيعي بسيار زيبايي برخوردار است که بايد آن‌ها را اولين مقاصد بازديد خود قرار دهيد.
بهترين هايي که در سفر به تبريز بايد بازديد کنيد

به گزارش بزنيم بيرون ،  تنها ۱۰۰روز تا بزرگ‌ترين اتفاق گردشگري ايران باقي‌مانده است؛ «تبريز ۲۰۱۸»... شايد بسياري از خوانندگان اين گزارش اين عنوان برايشان ناآشنا باشد که حاکي از عدم اطلاع‌رساني کافي توسط رسانه‌هاست اما براي بيان اهميت تبريز ۲۰۱۸ کافي است بگوييم که تبريز ميان ۵۷ کشور اسلامي جهان به‌عنوان پايتخت گردشگري در سال ۲۰۱۸ توسط سازمان‌هاي بين‌المللي انتخاب شده است.

هرسال يکي از شهرهاي کشورهاي اسلامي اين عنوان را دريافت مي‌کند که تبريز نيز جزو آن‌ها شده است. اين فرصت بي‌نظير گردشگري نه‌تنها براي تبريز و آذربايجان شرقي، بلکه براي ايران مي‌تواند بهره‌هاي بسيار ماندگاري به همراه داشته باشد و شايد اينکه شهرهاي ايران بعد از ۵۷ سال شانس انتخاب به اين عنوان را خواهند داشت، بيانگر اهميت اين رويداد باشد.

اکنون چيزي حدود ۱۰۰روز تا تبريز ۲۰۱۸ باقي مانده است و طبق گفته مسئولان بخش‌هاي مختلف، قرار است طي سال ۲۰۱۸، برنامه‌هاي متنوع ملي و فراملي در تبريز برگزار شودبسياري از افراد فکر مي‌کنند که با تحويل سال ۲۰۱۸ ميلادي، سيلي از مسافران روانه تبريز خواهند شد اما مسئولان شهري و استاني که همواره به خاطر کم‌کاري دراين‌باره موردانتقاد قرار مي‌گيرند، مي‌گويند اين اتفاق صرفاً جهت معرفي و تبليغ تبريز است و مي‌تواند آغازي براي توسعه صنعت توريسم در اين خطه باشد.

اکنون چيزي حدود ۱۰۰روز تا تبريز ۲۰۱۸ باقي مانده است و طبق گفته مسئولان بخش‌هاي مختلف، قرار است طي سال ۲۰۱۸، برنامه‌هاي متنوع ملي و فراملي در تبريز برگزار شود تا از آن طريق بتوان گردشگر جذب کرد اما چيزي که امروز نيز شاهد آنيم، افزايش مسافران به‌ويژه مسافران خارجي در تبريز است.

تبريز و آذربايجان شرقي اماکن بسيار زياد و زيبايي براي گردش دارند. تبريز شهر تناقض‌هاست. درحالي‌که سنتي‌ترين بازار را دارد، در بافت مدرن آن شاهد برج‌هاي تجاري متعدد هستيم. درحالي‌که کوير دارد، پيست اسکي نيز دارد.

اما آن‌هايي که قرار است به تبريز بيايند جزو ۷۰ميليون گردشگري هستند که با اهداف فرهنگي سفر مي‌کنند و بي‌شک به همين خاطر، عامل «تفاوت»، اصلي‌ترين دليل آنان از سفر به تبريز مي‌تواند باشد. در اين گزارش به معرفي ۷ نقطه گردشگري تبريز و حوالي‌اش مي‌پردازيم. مکان‌هايي که بايد اولين مقصد شما در شهر اولين‌ها باشند.

تاريخ زنده در تيمچه‌هاي بزرگ‌ترين بازار سرپوشيده جهان

يکي جاذبه‌هاي تبريز که بسياري از گردشگران خارجي هدف از سفرشان به تبريز را ديدن‌ آن عنوان مي‌کنند، بزرگ‌ترين بازار سرپوشيده جهان است که به‌نوعي دالان‌ها و کوچه‌هاي آن، شاهرگ‌هاي شهر تبريز تلقي مي‌شود.

بازاري که به‌اندازه تاريخ تجارت اين سرزمين طولاني و بزرگ است و مي‌توان گذر عصرها و قرن‌ها را در آن با وضوح دوربين‌هاي امروزي ديد. بازار سرپوشيده تبريز که مدت‌ها پيش به‌عنوان بزرگ‌ترين بازار مسقف دنيا، در سازمان يونسکو ثبت جهاني شده، پر است از آدم‌هايي که بيش از مغازه‌هايشان جذاب هستند.

اين بازار در گذشته‌هاي دور و به عبارتي از سده چهارم هجري به دليل قرار گرفتن در مسير جاده ابريشم، گذرگاه بسياري از تجار خارجي و به عبارتي ورودي کشورهاي همچون کشورهاي اروپايي بوده که به گفته تاريخ‌دانان، بزرگ‌ترين علت رونق اين بازار همين است.

موزه قاجار، راوي خوش‌چهره دوران قاجار

در فاصله نه‌چندان زياد با بازار، يکي از بهترين‌ موزه‌هاي ايران سکونت دارد؛ موزه قاجار. اين موزه که به نام خانه اميرنظام گروسي نيز شناخته مي‌شود با ساخت و معماري کم‌نظيرش، يکي از بهترين عمارت‌هاي تاريخي ايران به شمار مي‌آيد که راوي يک دوره مهم از تاريخ ايران يعني دوره قاجار است.

بي‌شک اگر کسي در کتاب‌ها يا فيلم‌ها درباره دوران قاجار مطالعه نداشته باشد، با يک گشت کوچک در اين موزه، حتي به جزئيات زندگي آدم‌ها و اهالي دربارهاي قاجاري پي خواهد برد. اين موزه به‌تازگي با گسترش حياط خود، به پارک‌موزه‌اي بي‌نظير تبديل شده است که همه‌روزه ميزبان تاريخ‌دوستان از سرتاسر ايران و جهان است.

سراغ زمان را از عمارت ساعت بگيريد

اما به مرکز شهر که مي‌رويم، به يکي از زيباترين نمادهاي تبريز مي‌رسيم. عمارت ساعت يا عمارت تاريخي شهرداري تبريز که بيش از ۸۰سال پيش به دست مهندسان آلماني ساخته‌شده، مدت‌هاست که به‌عنوان يکي از نمادهاي تبريز در کتب و منابع مختلف از آن استفاده مي‌شود.

هرچند بخشي از اين عمارت کاربري اداري پيدا کرده‌اند و اعضاي شوراي شهر در آن استقرار دارند، اما بخش ديگر و اعظم آن صرف نگه‌داري اشياي تاريخي و باارزش مثل فرش تبريز است که در معرض بازديد گردشگران قرار مي‌گيرد.

ساعت بزرگي که در بلنداي اين عمارت نقش بسته است، هر ساعت با توجه به زمان (مثلاً در ساعت ۱، يک‌بار، در ساعت۲، دو بار و...) به صدا درمي‌آيد و مدت‌هاست تبريزي‌هايي که از اين مکان عبور مي‌کنند، سراغ زمان را از عمارت ساعت مي‌گيرند.

مسجد کبود، فيروزه جهان اسلام

در همان حوالي عمارت ساعت در خيابان امام که قدم بزنيد مسجد کبود تبريز به چشم خورده مي‌شود، «فيروزه جهان اسلام». چنانچه از صفت زيبايش پيداست، اين مسجد علاوه بر اينکه رابطه‌اي معنوي با اسلام دارد، از يک رابطه ظاهري نيز برخوردار است.

کاشي‌ها و گچ‌کاري‌هايي که به قوه معماري اسلامي يک مسجد بسيار زيبا را فراهم آورده، در طول تاريخ پرفرازونشيب تبريز، لرزه‌هاي محکمي را به تن خود ديده‌ است ولي ازآنجايي‌که از استحکام مردان اين سرزمين ارث برده، همچنان پابرجاست و به‌عنوان نماينده‌اي از تاريخ زيباي اسلامي در يکي از خيابان‌هاي قديمي تبريز زندگي مي‌کند.

مقبره‌اي که ۴۰۰شاعر، شعر مرگ را در آن سروده‌اند

تبريز به همان اندازه که به خاطر زيبايي و قدمتش شناخته مي‌شود، به‌عنوان مهد فرهنگ و هنر نيز نام‌برده مي‌شود و براي اثبات اين حرف کافي است کمي آن‌طرف‌تر از موزه قاجار به مقبره الشعرا برويم. مقبره‌اي که در خيابان سرخاب قرار گرفته... خياباني که هزاران فرهيخته در آن سر به زمين گذاشته‌اند.

۴۰۰ شاعر در مکاني مثل مقبره‌الشعرا سر به شانه سردمدار شعر ترکي، شهريار گذاشته و آرام گرفته‌اند. قدم زدن در مقبره‌الشعرا شايد بتواند همه را شاعر کند. شاعري که مي‌تواند بي‌نهايت از عمق اين ديار بسرايد.

ائل‌گلي که نياز به معرفي ندارد

همان‌جايي که با نشات از اسمش همه مردم آن را مي‌شناسند. حتي شايد اولين مقصد مسافران در تبريز همين ائل‌گلي است و ازآنجايي‌که گل يا همان استخر وسط اين باغ زيبا مدت‌هاست در کتب و فضاهاي مختلف به‌عنوان نماد تبريز شناخته مي‌شود شايد خوب نباشد که فقط آنجا را در توصيف تبريز به کار ببريم بلکه ائل‌گلي است که زيبايي و سبزي رگ‌هاي تبريز را تداعي مي‌کند.

اما از تبريز که کمي بيرون مي‌آييم، در استان آذربايجان شرقي و حوالي تبريز، طبيعت‌هاي بکر و مکان‌هاي تاريخي فراواني وجود دارند که ممکن نيست گردشگري به خاطر تبريز به اين خطه سفر کند و آن‌ها را نديده، اين ديار را ترک کند.

شهري دورافتاده، خواب‌آلود، ميان کوه‌هاي سربه‌فلک کشيده

استان ما يک شمال کوچک در دل خود دارد؛ کليبر. در مورد اين شهرستان سبز و بهشتي آذربايجان شرقي کافي است به مرور نظر يک گردشگر خارجي اکتفا کنيم.

يک گردشگر کانادايي کليبر را اين‌گونه توصيف مي‌کند: «شهري دورافتاده و خواب‌آلود در ميان کوه‌هاي سر به فلک کشيده‌اي که قله‌هايشان در زير مه‌ غليظ از ديده پنهان‌شده‌اند... مکاني است عالي؛ به طراوت و سر سبزي انگليس و وراي ذهنيت ما از طبيعت کويري و خشک ايران.»

وقتي انسان مي‌خواهد

پا به کندوان که مي‌گذاريم، خانه‌هاي يک‌شکل و يک‌رنگي به چشم مي‌خورد که در دل کوه، مانند کندوهاي عسل لانه‌اي هستند براي زندگي انسان‌هاي يکرنگ و غريب‌دوست و مهربان. کندوان که در حوالي اسکو جاي گرفته، نه‌تنها ديدني است، بلکه فهميدني نيز است. بايد فهميد که اگر انسان بخواهد مي‌تواند حتي کوه‌ها را براي خود پناهگاه قرار دهد و زندگي کند.

کمي آن‌طرف‌تر نيز جلفا و منطقه آزاد ارس بر پيکره اين استان جاي خوش کرده است. جايي که کم‌کم نه‌تنها مسافراني که به تبريز مي‌آيند به آنجا سر مي‌زنند، بلکه مسافراني که اين منطقه مي‌آيند موقع گذر، تبريز را نيز مي‌بينند. آسياب‌خرابه و کليساي سنت استپانوس از جاذبه‌هاي کهن اين ديار است ولي کسي که به منطقه آزاد ارس سفر مي‌کند، هرگز بر بازارهاي مدرن و پيشرفته و گردشگرطلب آن چشم نمي‌بندد.

مکان‌هايي که از آن‌ها نام‌ برده شد، تنها مکان‌هاي گردشگري تبريز يا آذربايجان شرقي نيستند، اما دقيقاً همان‌هايي هستند که سال‌هاست تبريز را با آن‌ها مي‌شناسيد و به‌عنوان نمادهاي تبريز ياد مي‌کنيد. اين‌ها همان مکان‌هايي هستند که پاي سند زيبايي و تاريخ تبريز امضا انداختند تا بزرگ‌ترين رويداد گردشگري جهان اسلام در تبريز برگزار شود. بايد منت‌دار اين بناها باشيم.


منبع : خبرگزاری مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • نظر gjteqwxp
    شنبه 01 مهر 1396

    تبریز واقعا زیبا است و جا داره مثل اصفهان و شیراز به عنوان یه مقصد گردشگری اصلی برای مسافرای خارجی تعریف بشهتگ ها