City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

نگاهي به بهترين پارک هاي توريستي تبريز (1395/04/10)

آذربايجان گوهريست در شمال غرب ايران که مي توان از کوه گرفته تا دشت و صحرا و جنگل، درياچه و تپه، عمارت ها و قلعه هاي باشکوه، پل ها، مساجد، کليساها و دره و چشمه و … را در آن يکجا يافت. جاذبه هايي که آذربايجان دارد، تلفيقي است از طبيعت، تاريخ، فرهنگ و تمدن که دست در دست هم چشمان هر بيننده اي را خيره و روح او را نوازش مي دهند. در اين سري از مطالب، تلاش خواهيم کرد تا نگاهي اجمالي داشته باشيم به بخش هاي مختلفي از جاذبه هاي گردشگري آستان آذربايجان شرقي و معرفي آن ها…
نگاهي به بهترين پارک هاي توريستي تبريز

به گزارش بزنيم بيرون ،

استان آذربايجان شرقي و شهر تبريز به عنوان مرکز آن، به دليل غناي طبيعي و زيبايي ذاتي خود، پارک هاي درون شهري و جنگلي فوق العاده زيبايي را در خود جاي داده اند که نمي توان همه آن ها را در يک مطلب معرفي کرد.

به همين دليل در اين شماره از مطالب نوروزي مان، به سراغ زيباترين پارک هاي شهر تبريز خواهيم رفت و در شماره اي ديگر نيز به معرفي پارک هاي جنگلي فوق العاده جذابي که در ساير شهرستان ها واقع شده اند خواهيم پرداخت.

شاه گلي؛ شاهِ پارک هاي تبريز!

يکي از مهم ترين گردشگاه هاي شهر تبريز، منطقه زيباي ائل گلي است. اين منطقه به شاه گلي نيز معروف بوده  و به معناي استخر شاه  ترجمه شده و در واقع در زبان ترکي گول به معني استخر مي باشد. آغاز ساخت بناي آبگير ائل گلي مربوط به زمان پادشاهي آق قويونلو و گسترش آن به دوران صفويه نسبت داده اند.

در زمان قاجاريه خيابان هايي براي گذر مردم در اطراف استخر ساخته شد که در پياده روهاي آن درختان متعددي شامل بيدمجنون، درختان تبريزي و گل هاي اطلسي کاشتند. در زمان پهلوي، ائل گلي به يک گردشگاه عمومي زير نظر شهرداري تبريز تبديل گشت.

عمارت کلاه فرنگي تبريز به صورت هشت ضلعي بوده و در مرکز استخر ائل گلي قرار گرفته است. اين بنا به کاخ ائل گلي معروف مي باشد و اينک به شکل يک تالار پذيرايي کاربرد دارد. ساختمان خشتي عمارت کلاه فرنگي در سال ۱۳۴۶ توسط شهرداري تبريز تخريب گشت و به يک ساختمان زيبا و مقبول تبديل شد.

تپه اي بلند و داراي جنگل و آبشارهاي مصنوعي متعدد، منظره دل انگيزي را در بخش جنوبي درياچه ائل گلي ايجاد نموده است. درياچه در هنگام فصل زمستان نمايي جالب از يخ و آب را به رخ مي کشد. در درياچه امکان قايقراني و در محوطه آن شهربازي و مسافرخانه هاي متعددي براي گردشگران فراهم شده است.

در منطقه گردشگري باغ ائل گلي تبريز، اولين اينترنت پارک کشور براي گردشگران از طريق سرويس اينترنت بي سيم فراهم شده است.هم چنين در مجموعه تفريحي ائل گلي اولين کيوسک اطلاع رساني و گردشگري مبتني بر وب در کشور ايجاد شد که اطلاعات متعددي شامل تاريخچه مجموعه، مراکز تجاري، مراکز تفريحي، بازارها، موزه ها، پارک ها و مراکز اقامتي را در اختيار گردشگران و مسافران قرار مي گيرد.

Untitled design(2)

پارک وليعصر؛ معماري منحصر به فرد

پارک وليعصر تبريز يکي از پارکهاي زيباي تبريز است که برگرفته  از معماري اصيل ايراني بوده و آبروها و ۴۰ حوض  ميان راهي که بر گرفته از معماري اصيل ايراني است در کل معابر اين پارک احداث شده است

در مرکز اين پارک استخري عظيم احداث شده که منبع اصلي آبهاي  در حال جريان آبروها و حوضهاي آب اين مجموعه ميباشد
در دور تا دور اين استخر نشيمنگاهها و آلاچيق هاي آجري  با سقفهاي کروي مسي احداث شده که بر زيبايي اين استخر افزوده است که اخيرا نيز احداث آبنماي هوشمند موزيکال در اين استخر طراحي ومورد بهره برداري قرار گرفت .

Untitled design(2)

شمس تبريزي/ بزرگترين باغ-پارک شهري کشور

باغ شمس تبريزي، به عنوان بزرگترين باغ – پارک شهري کشور در فضايي به مساحت۱۰ هکتار در دل شهر تبريز و در کنار باغ پارک بانوان چايکنار ، ساخته شده است.

اين پارک يکي از زيباترين پارکهاي کشور محسوب ميشود که استفاده از معماري سنتي و معماري ايراني سرلوحه کار ساخت آن بوده است.

يکي از مهمترين کارهاي انجام شده که نشان دهنده استفاده از معماري سنتي ايراني دارد استفاده از حوضها و آبروهاي سنتي با صداي شرشر آب و آلاچيقهاي فراوان چوبي و بتني ساخته شده در سرتاسر پارک ميباشد که صفاي پارک را چند برابر کرده است.

در فضاي دروني پارک، مجسمه‌يِ شمس روي پايه‌اي‌کوتاه با چرخشي در اجزاي آن نصب شده‌است. مجسمه‌يِ شمس سه‌متر و هشتاد‌سانتي‌متر بلندي دارد. مجسمه، طرح مردي در حالت رقص را نشان مي‌دهد. ردا و روپوش بلند صوفيان سده‌هاي ششم و هفتم قمري از شانه‌يِ مجسمه آغاز و روي پايه‌يِ مجسمه گسترده شده است.

هر دو پاي شمس از زمين کنده شده و در هواست. بنظر مي‌رسد مجسمه‌ساز، تصوير خيالي صوفيان و رقصِ سماء آنها و شخصيتِ آسمان‌سوي شمس را در نظر داشته است. در مجسمه، شمس با دست راستش قسمت سينه‌پوش جامه ‌را مي‌کشد و گويي جامه را پاره مي‌کند تا قلبش را از پوشش حجاب جامه رها سازد.

اين حالت گوشه‌يِ «جامه دران» در دستگاه‌هايِ بيات‌ترک، دشتي، افشاري و اصفهان در موسيقي سنتي ايران را هم تداعي مي‌کند. دست چپ شمس به گرهِ‌‌گيسوان در کاکلِ سر چنگ زده است تا نشاني از شعر مولوي‌ باشد: رقصي چنين ميانه‌يِ ميدانم آرزوست.

طرح ايستاده‌يِ اين مجسمه را هنرمند بزرگ آذربايجان، استاد داود مستوفي ساخته است.

Untitled design(2)

باغ گلستان؛ قديمي ترين پارک شهر

باغ گلستان تبريز (به ترکي: گولوستان باغي) يا باغ فجر، يکي از بوستان‌هاي قديمي و مشهور شهر تبريز است که مساحت آن به  ۵۲٬۰۰۰ متر مربع مي رسد.

باغ گلستان در سال ۱۳۰۸ خورشيدي افتتاح شده‌ است و قديمي‌ترين بوستان داخلي تبريز محسوب مي‌گردد. اين باغ در بخش غربي شهر تبريز در ميان خيابان‌هاي منجم، ملل متحد، نادري و قونقاباشي قرار گرفته است و از قديم به عنوان گردشگاه عمومي و باغ ملي شهر، مورد توجه مردم بوده که مردم پس از خريد از بازار، در اين باغ استراحت مي‌کردند. متأسفانه در سال ۱۳۷۴ ديوارهاي تاريخي اين باغ به دلايل نامعلومي برداشته شد و همين امر باعت شد زيبايي باغ تا حدودي از بين برود.

باغ گلستان علاوه بر فضاي سبز، داراي شهربازي کوچکي نيز مي‌باشد که در آن امکاناتي همچون چرخ و فلک، قايق‌سواري، ماشين‌سواري و … وجود دارد و مورد استقبال مردم به ويژه کودکان قرار مي‌گيرد.


منبع : تبريز من

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها