City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

ورود آقايان به اين کافه ممنوع است! (1395/07/17)

دورهمي و مهماني هميشه جزو اتفاقاتي است که مي تواند براي هر دختر و خانمي هيجان انگيز باشد. «بوفه کتاب دوستانه» مکاني است که به تازگي براي دورهمي هاي بانوان ايراني به راه افتاده است.
ورود آقايان به اين کافه ممنوع است!

به گزارش بزنيم بيرون ، اگر جوان باشيد يا در دور و برتان با اين نسل سر و کار داشته باشيد مي بينيد و مي فهميد که يکي از کمبود هاي هميشگي براي جواني کردن بچه هاي امروز نبود فضاي مناسب براي تفريح کردن و خوش گذراني هاي معمول است. مکاني که بشود با خيال راحت و با امکانات لازم در آن«تفريح سالم»داشت و نگران چيزي نبود. همين موضوع يعني فراهم کردن فضاي مناسب براي جواني کردن و داشتن تفريح سالم براي بچه ها اين نسل،حالا يکي از اصلي ترين دغدغه هاي«عاطفه پورحکيمي»است او اين روزها با راه اندازي «بوفه کتاب دوستانه »بخشي از ايده هايش در اين زمينه را عملي کرده است. جايي که قرار است مکاني باشد براي دورهمي و گپ هاي دختران ايراني تا باهم جمع شوند و از دغدغه هاي دخترانه اين روزهايشان حرف بزنند.

به بوفه کتاب دوستانه، خانومانه ما خوش آمديد

اين مکان تازه تاسيس را بايد در محدوده خيابان رسالت پيدا کنيد و خودتان را به پاساژ«دنياي نور» برسانيد. در پايان ساعت کاري بوفه به محض اينکه پايمان را در پاساژ مي گذاريم  بايد خوب چشم بگردانيم تا بين مغازه هاي رنگ به رنگي که در طبقات جا خوش کرده اند اثري از بوفه کتاب دوستانه پيدا کنيم جايي که  کمتر از يک ماه است که درش را به روي دختران ايراني باز است تا دوستانشان را اينجا ببينندو دخترانگي هاي مخصوص به خودشان را داشته باشند. بايد از طبقه هاي شلوغ و پرهياهوي پاساژ عبور کنيم تا به طبقه آرام چهارم برسيم پلاک۶ جايي است که بايد خودمان را به آنجا برسانيم از دور اولين چيزي که به چشممان مي آيد تابلوي چوبي سر در است که بزرگ و با لبخند روي آن نوشته شده بوفه کتاب دوستانه و کمي پايين تر تابلوي ورود ممنوعي است که از ممنوع بودن ورود آقايان به محل خبر مي دهد چون اينجا جايي است که قرار است فقط و فقط به خنده ها و جمع هاي دخترانه اختصاص داشته باشد.

اينجا ورود براي عموم دختران آزاد است

پيش از ورودمان تصور مي کنيم که اينجا هم شايد مثل خيلي از جاهاي ديگر که فقط و فقط به گروه خاصي از دختران جامعه اختصاص دارد، يعني لزوما جايي است براي آدم هايي با يک تفکر و با يک شکل و شمايل خاص، اما همين که واردش مي شويم با ديدن تم سفيد و سبز و فضاي پرنور و دخترانه اش تمام پيش فرض هايمان به هم مي ريزد. چون اينجا نه شبيه کافه هاي تاريک و پر دودي است که ديگر برايمان کليشه اي شده اند و نه شبيه مکان هايي است که آدم هايش از گروه و طيف خاصي الک شده باشند.«ما از روزي که تصميم گرفتيم اينجا را راه بيندازيم دلمان مي خواست که براي دخترهاي ايراني جايي را فراهم کنيم که صرفا دور هم باشند و گپ بزنند و خوش بگذرانند. يکي از بزرگترين مشکلاتي که ما اين روزها با آن رو به رو هستيم اين است که در کشور ما اصلا مکان تفريحي کافي براي جوان ها وجود ندارد و ما مدام هم آنها را از رفتن و انجام کارهاي متفاوت منع مي کنيم و در عوض برايشان جايگزيني هم در نظر نمي گيريم.جدي ترين و اولين دليلي که شايد انگيزه اصلي ما براي راه اندازي بوفه کتاب بود اين بود که ما بتوانيم محلي براي تفريح و دورهمي هاي دخترانه فراهم کنيم.»

 از کافه تا بوفه

«بوفه يعني چه؟ معادل فارسي نداشت که منظور را برساند؛ يعني اينکه هرچي خوردني هست مي توانيد  برداريد و نوش جان بفرمائيد. فقط کاغذ قيمت هايشان را داخل سبدهاي مخصوص جمع کنيد و در آخر به صندوق تحويل بدهيد.» اين توضيحي است که روي آگهي هاي بوفه کتاب در تعريف بوفه نوشته شده است. احتمالا اولين چيزي که با شنيدن بوفه کتاب به ذهنمان مي آيد اين است که بوفه با کافه چه تفاوتي دارد؟ اصلا چرا بوفه و کافه نه؟ چون اين طور که از شواهد بر مي آيد اينجا اولين بوفه کتاب مخصوص بانوان در کشوراست.

«عاطفه پورحکيمي»درباره اين تفاوت ها مي گويد:«من خودم شخصا با کافه مشکلي ندارم وخودم شايد به خاطر مشغله هايي که دارم به کافه سر نزنم ولي دوستان زيادي دارم که بچه هاي به اصطلاح کافه برويي هستند.فرق اساسي که بين بوفه وکافه است اين است که ما در کافه بايد خوردني و نوشيدني را سرو کنيم  ولي در بوفه همه چيز آماده است و کساني که به اينجا مي آيند از مواد بسته بندي شده و نوشيدني هاي شرکتي استفاده مي کنند، البته به انضمام کيک خانگي! اصلي ترين دليلي که من اينجا کافه نزدم اين بود که مي خواهيم بر فعاليت ها و تفريحات متنوع تري تمرکز کنيم  و در کنار دورهمي و تفريحات دوستانه با مشتري هايمان دوست شويم و گروه هاي متنوعي  براي کارهاي ديگر مثل جشنواره هاي تفريحي- مسابقات فرهنگي –جشن کتاب،نمايشگاه هاي مختلف-شب شعر و کلاسهاي آموزشي و اردوهاي تفريحي داشته باشيم براي همين هم ترجيح مي دهيم به جاي کافه با شرايط خاص خود ، بوفه داشته باشيم.»

ما متفاوت ترين هستيم

يکي از ويژگي هايي که به طور مشخص بوفه کتاب دوستانه را از مکان هاي ديگر جدا مي کند اين است که اين مکان فقط و فقط مخصوص بانوان طراحي شده است. همين که با عنوان«مخصوص بانوان» مواجه مي شويم اولين چيزي که بيشتر به ذهنمان خطور مي کند اين است که اين محل به خاطر همين ويژگي حتما جايي است که خارج از خط قرمزها و چارچوب هاي يک مکان عمومي در ايران است، اما خانم پورحکيمي مي گويد:« مي شود در کنار دوستانتان به قدري به شما خوش بگذرد که آخرين سوالي که برايتان بوجود مي آيد اين باشد که چرا نمي توانيم حجابمان را برداريم؟چرا که بوفه کتاب هم يک مکان عمومي است با اين تفاوت که  آقايان حق ورود به آن را ندارند.» ولي درباره موضوع عکاسي در اين محيط زنانه بايد گفت که در بوفه کتاب شما اين امکان را داريد تا همان جا عکس يادگاري بگيريد و همان موقع هم روي  شاسي تحويل بگيريد .خودشان در آگهي هايشان درباره عکس گرفتن با موبايل هاي شخصي اين طور توضيح داده اند« چه خوب مي شد همه دوست داشتند توي کادر عکس شما باشند ولي خب، نمي شود! سعي کنيد از ديگران عکس نگيريد.»

ما کتابهايتان را برايتان  به نفع نيازمندان مي فروشيم

 اگر سري به غرفه ي فروش کتاب بزنيد مي بينيد که اين کتابخانه از دو بخش اصلي و خيريه تشکيل شده که براي راه اندازي کتابخانه خيريه اش ايده جالبي به کار گرفته اند تا افراد زيادي به وسيله اين کار خير از آن بهره مند شوند. به اين صورت  که مردم کتاب هاي خوانده شده را به بوفه کتاب اهدا مي کنند و علاقه مندان اين کتابها را با قيمتي که خودشان دوست داشته باشند از بوفه کتاب خريداري مي کنند و اين پول صرف امور خيريه براي افراد نيازمند مي شود. اتفاقي که باعث شده خريداران نه تنها قيمت کتاب را کمتر از چيزي که هست بخرند بلکه پول بيشتري بابتش بپردازند.

با کمترين هزينه دوستانتان را مهمان کنيد

خانم پورحکيمي مي گويد که دوست دارد بوفه کتاب وعده گاهي براي آدم هاي مختلف با سلايق متفاوت باشد تا قرارهاي دوستانه، تفريحي و فرهنگي شان را اينجا بگذارند. براي همين اگر دوري در اين بوفه کتاب بزنيد مي بينيد که اينجا پر است از کارهاي دستي و سنتي که با هدف حمايت از خانمهاي هنرمند به فروش مي رسد .از طرفي هم اگر نگاهي به قيمت هاي بوفه کتاب بزنيد مي بينيد که هزينه اي که براي ورودي آن در نظر گرفته شده ساعتي۲هزار تومان است آن هم براي زمان هاي طولاني اي که بانوان و دختران ايراني مي خواهند با دوستانشان گپ هاي از جنس حرف هاي زنانه داشته باشند.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها